Džiazas yra visus jungianti universali laisvės kalba. Prie šios jau ketvirtus metus tarptautinę džiazo dieną pasauliui siunčiamos žinios šiemet prisijungė beveik du šimtai Lietuvos džiazo muzikantų. Tiek jų balandžio 30 dieną koncertavo Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Trakuose bei Kėdainiuose.

 

Šiemet Lietuvoje džiazo dienos proga vykusių renginių mastas buvo žymiai didesnis nei ligšiol, o džiazas improvizacijos dvasia užkrėtė dar daugiau šios muzikos gerbėjų. Sostinėje vidudienį prasidėję renginiai baigėsi tik paryčiais – klube-bare „Paviljonas“ vykę koncertai improvizacijos sesijoms ypač įkvėpė jaunosios kartos muzikantus.

 

Pasirodymus tarptautinę džiazo dieną surengė žinomi šalies džiazo atlikėjai Liudas Mockūnas, Artūras Anusauskas, Juozas Milašius, Olegas Molokojedovas, Dainius Pulauskas, Valerijus Ramoška, Lietuvos kariuomenės orkestras, Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, Klaipėdos džiazo orkestro combo grupė ir daugelis kitų. Dauguma renginių buvo nemokami.

 

Į tarptautinės džiazo dienos renginių programą šalyje šiemet aktyviai įsijungė Lietuvos džiazo federacija (LDF). Ji surengė ar prisidėjo organizuojant penkis koncertus sostinėje, visi jie buvo nemokami. „Neretai girdime, kad Lietuvos džiazas yra muzika, kuri pristato mūsų šalį užsienyje. Būtent todėl norėjome atskleisti kiek įmanoma platesnį džiazo spektrą – pradedant klasikinėms kompozicijomis, išskirtiniu džiazo pianistų solo pasirodymų rinkiniu ir baigiant jaunosios kartos ekspertimentinio džiazo improvizacijomis“, – sako LDF prezidentė Solveiga Rusytė.

 

Vilnius šventė džiazo dieną nuo vidurdienio: V.Kudirkos aikštėje Lietuvos kariuomenės orkestras, pristatęs programą „Swing-Sing-Swing!“, užliejo aikštę svingo klasikų – kompozitorių Glenno Millerio, Beny Goodmano, Irwingo Berlino ir kitų – melodijomis, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato kiemelyje vyko„Džiazo priešpiečių“ koncertas su Giedre Kilčiauskiene ir Andrejumi Polevikovu, o Lietuvos muzikos ir teatro akademijos salėje koncertavo jos studentai ir dėstytojai.

 

Balandžio 30-oji buvo ypatinga džiazo improvizacijų fortepijonu mėgėjams: salėje „Piano.lt“ pasirodė šeši solistai, pristatę solines programas: prof. Artūras Anusauskas, Egidijus Buožis, Olegas Molokojedovas, Vytis Smolskas, Richardas Banys ir Edgar Sabilo. Menų fabrike „Loftas“ LDF pakvietė norinčius susipažinti su džiazo įvairove: pasirodymą pradėjo Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, pratęsė Klaipėdos džiazo orkestro combo grupė, improvizacinio džiazo muzikos atstovai „D’pendent ensemble“ ir vainikavo eksperimentinio džiazo grupė „Sheep got waxed“.

 

Sostinės bare „Paviljonas“ po pasaulio džiazo žvaigždžių koncerto transliacijos iš šių metų pasaulinės džiazo sostinės Paryžiaus, atmosferą kaitino Liudo Mockūno bei jo mokinių koncertas, po jo sekė Virgilijaus Juto ir Vytauto Pilibavičiaus pasirodymas, o vakarą užbaigė džiazo improvizacijų sesija: į sceną kopė ir su publika improvizacijų viražais dalijosi jaunosios muzikantų kartos atstovai.

 

Tarptautinė džiazo diena balandžio 30-ąją minima nuo 2012 metų. Jungtinių tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO dedikuoti šią dieną džiazui nusprendė siekdama pabrėžti džiazo muzikos vaidmenį sujungiant žmones įvairiuose pasaulio kraštuose, pripažinti džiazą universalia kalba. Kasmet pasaulio džiazo atlikėjai ir mėgėjai kviečiami minėti šią dieną ir rengti pasirodymus, kitus su džiazo muzika susijusius renginius.

 

Lietuvos džiazo federacija vienija džiazo kūrėjus, atlikėjus, kritikus ir organizatorius. Federacija organizuoja koncertus, atstovauja nariams Lietuvoje ir užsienyje, bendradarbiauja su tarptautinėmis organizacijomis, kuria terpę džiazo muzikai ir kultūrai propaguoti.